
Hdpe Plastic Drum
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1000
Brand Name :
Singh Plastics
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Capacity | 25 liters |
| Diameter | 30cm |
| Height | 40cm |
| Weight | 1kg |
| Closure type | Screw cap |
| Color | White |
| Features | Moisture barrier, Excellent storage, Fine finish, Good ruggedness, Leakproof seal, Easy handling, Durable design, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | As per order. Per Week |
| Delivery Time | 01 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | Fabric Bags Packaging. |
| Main Domestic Market | Uttar Pradesh |
Company Details
Know Us Singh Plastics embarked on its journey in 2010, and today is a widely accomplished enterprise in the domain of Plastic Products. For executing trouble free operations, we have set up a sound infrastructural facility. Our manufacturing unit is managed by a team of experts and has a massive production capacity. Here, all the products including HDPE Plastic Jars, HDPE Plastic Bottles, HDPE Plastic Storage Conta
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
15
Establishment
2010
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kanpur, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Marketing Manager
Mr. Subhash Singh
Address
A-1/14/1, Dada Nagar, Near Malik Petrol Pump, Kanpur, Uttar Pradesh, 208022, India
hdpe drum in Kanpur
Report incorrect details






























