
Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
as per required
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Standard | IS: 4984 2016 |
| Nominal Diameter (OD) | 16-315 mm |
| SDR | 41-6 |
| Pressure Rating (PN) | 2-20 bar |
| Wall Thickness | 1.8-7.7 mm |
| Usage | Water transportation, various endpoints |
| Features | High Strength, Durable, Water Transfer, Cost-effective, Long Life |
| Supply Ability | as per order Per Week |
| Delivery Time | as per order Week |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
1600
Establishment
1997
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27AADCK8017H1ZI
Payment Mode
Others
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AADCK8017H1ZI
Pune, Maharashtra
Enquiry Team
Mr Kothari Group
Address
Ramsukh House, 203,Level 2, Near Thube Park, Ganesh Khind Road, Shivaji Nagar, Pune, Maharashtra, 411005, India
hdpe dwc pipes in Pune
Report incorrect details










































