
Hdpe Pipe - Various Diameters And Lengths | High Durability, Low Thermal Conductivity
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Length | 6m |
| Color | Black |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Water supply, drainage, storage |
| Features | High durability, Variety dimensions, Low conductivity, Wide usage, Cost effective |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Less thermal conductivity and elastic modulus
Available in a variety of dimensions
High durability
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Amidhara Drip Irrigation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from Amidhara Drip Irrigation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Anand, Gujarat
Proprietor
Mr Amidhara
Address
Plot No-1801, U U Nagar, Near GIDC, Industrial Area, Anand, Gujarat, 388001, India
hdpe dwc pipes in Anand
Report incorrect details






























