
Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
as per requirement
Brand Name :
Sairoop Industries
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Orange |
| Diameter Range | 20-100mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Length | 50-100m |
| Usage | Water and fluid transfer in chemical, pharmaceutical, and dye industries. |
| Standards | ASTM D3350 |
| Features | Leak proof, High strength, Easy install, Durable pipes, Fluid flow |
| Payment Terms | Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 30-35 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Packaging Details | bags |
| Main Export Market(s) | Australia, Eastern Europe, Middle East, Africa, Western Europe, Central America, South America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AJCPT5208J1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AJCPT5208J1Z0
Chhatrapati Sambhajinagar, Maharashtra
Name
Mr. Anuj Umesh Tated
Address
Plot No - A-31 , Shendra, MIDC, Chhatrapati Sambhajinagar, Maharashtra, 431154, India
Report incorrect details



























