
Industrial Hdpe Pipes
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10000 Meters
In Stock
Product Specifications
| Pressure | PN2.5 to PN16 |
| Application | Industrial Water Supply, Chemical Transportation, Sewage, Mining |
| Life Span | 50 Years |
| Feature | High Strength, Leak Proof, Corrosion Resistant, UV Stabilized |
| Product Type | Industrial HDPE Pipe |
| Material | Other, High Density Polyethylene (HDPE) |
| Shape | Round |
| Standard | IS 4984:2016 |
| Connection Type | Other, Butt Weld/Socket Weld/Flanged |
| Length | 6 m, 12 m or as per requirement |
| Thickness | 2 mm to 60 mm |
| Diameter | 20 mm to 630 mm |
| Weight | Varies with diameter and thickness |
| Color | Black with Blue Strip |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID) |
| Main Export Market(s) | Australia, South America, Middle East, Western Europe, Africa, Central America, Asia, Eastern Europe, North America |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
80
Establishment
1996
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AAKCV9063B1Z4
Certification
ISO 9001:2000 &ISO 14001:2004,ISO 4427 & ISO 4437
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAKCV9063B1Z4
Jaipur, Rajasthan
Name
Mr. Nishant
Members since
19 Years
Address
F-25-26, 22 GODOWN, Kartarpura Industrial Area, Jaipur, Rajasthan, 302006, India
hdpe coil pipe in Jaipur
Report incorrect details











































