
Robust Uv Resistance Hdpe Duct
Price Trend: 200.00 - 1000.00 INR / Meter
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5000 Meter
Brand Name :
Veekay Plast
In Stock
Product Specifications
| Coating Type | UV Resistant Coating |
| Tolerance | A+-0.15 mm |
| Temperature Range | -40AdegC to +80AdegC |
| Yield Strength | >15 MPa |
| Bend Radius | 10 to 15 times duct OD |
| Diameter | 25 mm to 120 mm |
| Flexibility | High Flexibility, Suitable for Direct Burial |
| Connection Type | Compression Fittings / Push Fit |
| Tensile Strength | >20 MPa |
| Sealing Type | Leak-Proof Joint |
| Product Type | Other, HDPE Duct |
| Material | Other , High Density Polyethylene (HDPE) |
| Connection | Other, Push Fit / Coupling |
| Shape | Round |
| Standard | Other, IS 4984, ISO 9001:2015 |
| Surface Treatment | Other, UV Stabilized |
| Outer Diameter | 25 mm to 120 mm (as required) |
| Section Shape | Other, Circular |
| Length | Available in 50m, 100m, or customizable |
| Thickness | From 2 mm to 5 mm (customizable) |
| Color | Black with optional colored stripes |
| Usage | Cable Protection, Optical Fiber Cable Housing |
| Rated Pressure | 6 to 16 bar (as per requirements) |
| Material Grade | PE 80 / PE 100 |
| Application | other, Telecom, Electrical, Fiber Optic Cable Conduits |
| Supply Ability | 5000 Per Week |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Supplier
Employee Count
80
Establishment
1996
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AAKCV9063B1Z4
Certification
ISO 9001:2000 &ISO 14001:2004,ISO 4427 & ISO 4437
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAKCV9063B1Z4
Jaipur, Rajasthan
Name
Mr. Nishant
Members since
13 Years
Address
F-25-26, 22 GODOWN, Kartarpura Industrial Area, Jaipur, Rajasthan, 302006, India
plb hdpe ducts in Jaipur
Report incorrect details





































