
Hdpe Pipes - 20mm To 1000mm O.d. | Blue, Black, Yellow Colors, Isi Mark Certified, Range Of Pressure Ratings
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Size Range | 20-1000 mm |
| Pressure Rating | 2.5-16 kg/cm² |
| Grades | PE63/PE80/PE100 |
| Colors | Black, Yellow, Blue |
| Coil Size | Up to 180 mm |
| Temperature Range | -40°C to +60°C |
| Standards | IS 4984 |
| Usage | Domestic and industrial water supply, irrigation |
| Features | Durable pipes, Wide range, High pressure, Multiple grades, Various colors, Coiled supply, Reliable service |
Product Overview
Key Features
* Size range: HDPE pipes are available from 20 mm O.D. to 1000 mm O.D.
* Pressure rating: 2.5 kg/ sq. cm to 16 kg/ sq. cm
* Available in PE 63/ PE 80/ PE 100 grade
* Available in blue/ black/ yellow color
* Available in coils up to 180 mm diameter
* Normal working temperature range: 40A C. to + 60A C
* Available with ISI mark
* Conform to IS 4984/ ISO 4427/ IS 14333/ ISO 4437/ DIN 8074 etc.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GAMSON INDIA PVT. LTD has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from GAMSON INDIA PVT. LTD at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier
Employee Count
18
Establishment
2003
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAFCP0125M1ZJ
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Certification
ISO 9001, ISO 14001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAFCP0125M1ZJ
Sonipat, Haryana
Director
Mr Sushil Gambhir
Members since
22 Years
Address
Plot No. 2051, Sector-38, Phase-2, HSIIDC, Rai Industrial Area, Sonipat, Haryana, 131029, India
hdpe water pipe in Sonipat
Report incorrect details






































