
Hdpe Pipe Making Machine
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Type | Pipe Making Machine |
| Material | High Density Polyethylene (HDPE) |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 380V / 415V |
| Power | 75 kW (Total Installed Power) |
| Weight (kg) | 3500 kg |
| Dimension (L*W*H) | 18000 mm x 2500 mm x 2700 mm |
| Color | Blue / White |
| Features | High Output, Energy Efficient, Stable Performance, Low Maintenance, Easy Operation, Corrosion Resistant |
| Capacity | 90-300 kg/hr |
| Production Capacity | 40-160 m/hr (Depending on Pipe Diameter) |
| Machine Type | HDPE Pipe Extrusion Line |
| Model No | HDPE-630 |
| Power Consumption | 65-75 kW/hr |
| Usage & Applications | Manufacturing HDPE pipes used in water supply, gas supply, irrigation, sewage, and cable duct applications |
| Plastic Processed | HDPE Granules |
| Motor Power | 75 HP |
| Speed | Max 25 m/min |
| Efficiency (%) | 98% |
| Temperature Range | 50A C - 280A C |
| Surface Finish | Painted / Powder Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Servo / Electric |
| Installation Guideline | Professional installation and commissioning required; full technical support provided |
| Accessories | Vacuum Calibration Tank, Haul-off Unit, Cutter, Stacker, Die Head, Extruder, Hopper Loader |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 1 Week |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BLOPS0420C1ZD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BLOPS0420C1ZD
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Om Prakash Singh
Address
Kh. No. 581, Ground Floor, Street No. 25, Village Siraspur City, Delhi, Delhi, 110042, India
hdpe pipe plant in Delhi
Report incorrect details










































