
Hdpe Pipe Fitting - Hdpe Material, Various Sizes, Black Color | 16 Bar Pressure Rating, 60°c Temperature Rating, Astm D2447 Standards, Ideal For Water Supply, Drainage, Irrigation
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Dutt Enterprise
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Nominal Size | 20-100mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Temperature Range | 0-40°C |
| Standards | ISO 4427 |
| Color | Black |
| Usage | Water and drainage systems, irrigation, industrial applications |
| Features | Durable, Chemical resistant, Lightweight, Easy install, Cost effective, Long lasting |
| Payment Terms | Cheque, Others |
| Packaging Details | Standard |
| Main Domestic Market | Gujarat |
Company Details
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AJEPP7088E1Z1
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AJEPP7088E1Z1
Ankleshwar, Gujarat
Name
Mr. Dipak Patel
Address
Plot No:4788, Shop No.4, M. J. Complex, Gidc, Ankleshwar, Gujarat, 393002, India
plastic pipe fittings in Ankleshwar
Report incorrect details










































