
Hdpe Pipe Cutting Machine
Price: 150000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
In Stock
Product Specifications
| Drive Motor | Electric |
| Product Type | HDPE Pipe Cutting Machine |
| General Use | HDPE pipe processing |
| Material | Other, HDPE |
| Type | Other, Pipe Cutting Machine |
| Capacity | 100 kg per hr |
| Weight (kg) | Approx. 350 kg (estimated) |
| Automatic | Yes |
| Cutting Speed | 5 m/min |
| Cutting Thickness | Up to 10 mm (estimated) |
| Cutting Function | Other, Pipe cutting |
| Cooling System | Other, Air cooled (estimated) |
| Voltage | 220-240 V (estimated) |
| Dimension (L*W*H) | 2200 x 700 x 1400 mm (estimated) |
| Feature | Other, Planetary cutting type |
| Color | Other, Blue and silver |
| Motor | Induction motor (estimated) |
| Mechanical Precision | 0.5 mm (estimated) |
| Cutting Method | Planetary |
| Control System | PLC (estimated) |
| Cutting Material | HDPE pipe |
| Cutting Area | 70 mm (diameter) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2020
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24BFYPS9250Q1Z5
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24BFYPS9250Q1Z5
Ahmedabad, Gujarat
Sales Executive
Mr. Sagarr
Members since
3 Years
Address
Plot No 13/10/A, Panchratna Industrial Estate, Near Ramol Bridge, GIDC, Ahmedabad, Gujarat, 382449, India
hdpe pipe machine in Ahmedabad
Report incorrect details
































