
Hdpe Pipe Coil
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Safal Polymers
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter Range | 20-100mm |
| Coil Length | 100-500m |
| Wall Thickness Range | 2-10mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Usage | Irrigation, drainage, water supply |
| Features | Lightweight, Low friction, Durable, Chemical resistant, Weather resistant |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Welcome to Safal Polymers We, Safal Polymers, forayed into business in the year 2005 as a âÂÂSole Proprietorshipâ firm with the aim to manufacture authentic quality industrial products and market the same at best rates across the domestic market. Since inception, we have been sustaining distinction as a trusted manufacturer and supplier of different types of pipes and fittings like Sprinkler Pipes, Underground Pipes, Sewage Pipes, HDPE Pipe Coils, HDPE Pipes, Sprinkler Pipe Fittings and Sprinkler Irrigation Systems. From our headquarters at Rohtak (Haryana, India), we are dealing in these products and meeting needs of our customers, nation
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2005
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAKPM7664C1ZL
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAKPM7664C1ZL
Rating
Rohtak, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Surender Kumar Manchanda
Address
Rohtak Road, Near Ajit Singh Filling Station, Kalanaur, Rohtak, Haryana, 124113, India
Report incorrect details
































