
Hdpe Pipe
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Wall Thickness Range | 2-50 mm |
| Pressure Rating Range | 6-25 bar |
| Length Range | 6-12 m |
| Color | Beige |
| Usage | Water supply, drainage, gas distribution |
| Features | Durable, Lightweight, Long life, Low cost, Easy install |
Company Details
International Fabrication, Established in 2010 at Jaipur in Rajasthan, is a leading Exporter,Manufacturer,Supplier of HDPE Pipes in India. International Fabrication is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading HDPE Pipe, International Fabrication has made a reputed name for itself in the market with high-quality HDPE Pipe, etc.
Focusing on a customer-centric approach, International Fabrication has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from International Fabrication at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, International Fabrication has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Pipes in bulk from International Fabrication at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AERPD3737Q1ZS
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AERPD3737Q1ZS
Jaipur, Rajasthan
Proprietor
Mr. Mitangshu Datta
Address
B 79,Ramnagarriya Scheme, Behind Skit College, Jagatpura Jaipur, Rajasthan, 302017, India
industrial hdpe pipe in Jaipur
Report incorrect details





























