
Hdpe Pipe By Noble Green Agritech Private Limited
Price: 200.00 INR / Piece
(200.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
200.00 INR / Piece
Weight :
2.50 Kilogram
1 Pack Contains :
50
Minimum Pack Size :
50
In Stock
Product Specifications
| Diameter | 20 mm to 315 mm |
| Application | Municipal Water Distribution, Agricultural Irrigation, Gas Transmission, And Trenchless Infrastructure Projects |
| Flexibility | Rigid |
| Features | Leak Proof |
| Pipe Type | Water Supply Pipe |
| Tolerance | 1% on dimensions |
| Thread Type | Non-Threaded |
| Bend Radius | Rigid - Not Bendable |
| Sealing Type | Solvent Cement |
| Yield Strength | Approx. 43 MPa |
| Material | HDPE Plastic |
| Temperature Range | 0C to 60C |
| Coating Type | Uncoated |
| Usage | Used for water supply |
| Connection Type | Socket/Spigot |
| Color | Grey |
| Tensile Strength | Minimum 45 MPa |
| Product Type | HDPE Pipe |
| Connection | Other |
| Capacity | 4.5 Kg |
| Shape | Round |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Manual |
| Control System | Human Machine Interface |
| Standard | Other |
| Surface Treatment | Other |
| Drive Type | Other |
| Outer Diameter | 20 mm - 315 mm |
| Power | no Horsepower (HP) |
| Section Shape | Other |
| Length | 3 m / 6 m |
| Weight (kg) | 5.5 Kilograms (kg) |
| Thickness | 2 mm - 8 mm (varies by size) |
| Warranty | 10 |
| Rated Pressure | 2.5 kg/cm2 to 16 kg/cm2 |
| Material Grade | ISI Marked, Virgin Grade PVC |
| Payment Terms | Paypal, Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 1000 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Industrial Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 200.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 2.00 inches |
| MRP | 200.00 INR |
| Currency | INR |
| Mop | 50 |
| Color | Grey |
| Pkg Box Breadth | 2.50 inches |
| Shipping Type | free |
| Stock Quantity | 1000 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 50 |
| Weight | 2.50 Kilogram |
| Pkg Box Height | 4.00 inches |
| Brand Name | NOBEL GREEN |
| Minimum Ordered Packs | 50 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
High Strength Material
Corrosion Resistant Design
Lightweight & Durable
Leak-Proof Performance
Long Service Life
Flexible Pipe Structure
Weather Resistant Quality
Easy Installation Process
Chemical Resistant Surface
Ideal For Water Supply
HDPE pipes find use in a wide range of agricultural applications, including :Irrigation systems: HDPE pipes are widely used for irrigation due to their ability to withstand high pressure and distribute water efficiently. Water supply : HDPE pipes provide potable water to the various farms.
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Wholesaler
Employee Count
65
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AAECA5201G2ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AAECA5201G2ZC
Indore, Madhya Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Rajkumar Jain
Members since
7 Years
Address
B No. M8, Babadeep Complex, 7 Maharani Road, Near- Railway Station, Indore, Madhya Pradesh, 452005, India
industrial hdpe pipe in Indore
Report incorrect details





















