
Hdpe Micro Bottle
Price: 7 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100 Piece
In Stock
Product Specifications
| Features | Lightweight, Leak-proof, Durable, Chemical Resistant |
| Bottle Type | Micro Bottle |
| Cap Type | Serrated Screw Cap |
| Weight | Approx. 2 g |
| Surface Finish | Matte |
| Temperature Resistance | -20C to 70C |
| Processing Type | Other, Blow Moulding |
| Usage & Applications | Sample Collection, Storage of Chemicals, Laboratory Reagents |
| Thickness | Standard (Approx. 1-1.2 mm) |
| Customization | Other, Available on Request |
| Product Type | Other, Bottle |
| Material | Other, HDPE (High-Density Polyethylene) |
| Surface Handling | Other, Smooth |
| Sealing Type | Screw Cap |
| Industrial Use | Other, Pharmaceutical, Laboratory, Chemical Storage |
| Logo | Other, Not Printed / Plain |
| Shape | Other, Cylindrical |
| Lid Style | Other, Round, Ribbed Cap |
| Capacity | 3 ml |
| Diameter | Approx. 14 mm |
| Height | Approx. 49 mm |
| Size | Micro |
| Color | Translucent White |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 500000 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KHIRODYA EXPORT PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from KHIRODYA EXPORT PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
11
Establishment
2025
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
08AALCK6319E1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AALCK6319E1ZF
Jaipur, Rajasthan
Director
Mr. Anushka Verma
Address
B No 532, Macheda, Jaipur, Rajasthan, 302013, India
hdpe bottle in Jaipur
Report incorrect details

































