
Hdpe Granules - Hdpe Material, 0.95 G/cmâ³ Density, Mfi 1-10 G/10min, Ash Content <0.5%, Available In Red, Blue, Green, Yellow, White Colors, 25kg Bags | Suitable For Pipe Manufacturing, Blow Molding, Injection Molding
Price Trend: 40.00 - 100.00 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10000 Kilograms
Brand Name :
New Kunal Plastic
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| MFI | 1-10 g/10min |
| Ash Content | <0.5% |
| Usage | Pipe manufacturing, blow molding, injection molding |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Plant-based, Recycled HDPE, Customizable, Durable, Versatile |
| Payment Terms | Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Bags |
| Main Domestic Market | Delhi |
Company Details
Manufacturer and traders for fresh and semi fresh and reprocessed plastic raw material for all type blowing and moulding grades of , PP, HDPE, LDPE, LLDPE, PPCP, BOPP, ABS, PVC ETC.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
11
Establishment
1992
Working Days
Monday To Friday
GST NO
07AEZPJ5592F1ZU
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
MEMBER
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AEZPJ5592F1ZU
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Sushil Kumar
Members since
9 Years
Address
C-207, DSIIDC Industrial Area, Sector 5, Holambi Khurd, Delhi, Delhi, 110039, India
reprocess granules in Delhi
Report incorrect details








































