
Hdpe Granules - High-density Polyethylene, Versatile Use In Bottles, Films, Bags, Pipes, And Household Products
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-8 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Bottles, films, bags, pipes, household products, sheets |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High quality, Durable, Versatile, Cost-effective, Wide usage |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sridevi Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Sridevi Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
GST NO
33AHZPR7817C1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AHZPR7817C1ZV
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Raja
Address
No.3, SS86/1G, Vilankurichi Road, Ramakrishna Nagar, Ganapathy, Coimbatore, Tamil Nadu, 641006, India
hdpe granules in Coimbatore
Report incorrect details


























