
Hdpe Granule
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Turki Aldahayan
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Red |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 2-10 g/10min |
| Tensile Strength | 20-30 MPa |
| Usage | Crates, containers, liners, films |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High Strength, Moisture Resistant, Thermal Stable, Non-toxic, Versatile, Durable |
Company Details
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier
Employee Count
20
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Faraz Ahmed
Address
Plot no.2-39, Dheeraj Heritage Building, Santacruz West, Sv Road, Near Miland Subway, Mumbai, Maharashtra, 400054, India
hdpe granules in Mumbai
Report incorrect details




























