
Hdpe Geonets
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Giriva Reinforcement Pvt. Ltd.
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Thickness | 2-5 mm |
| Width | 1-5 m |
| Length | 50-100 m |
| Tensile Strength | 50-200 kN/m |
| Usage | Drainage in roads, railways, embankments and other structures. |
| Compliance | ASTM D4365 |
| Features | High strength, Excellent drainage, Long lifespan, UV resistant, Easy installation, Cost effective |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
22
Establishment
2012
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Amit Jethwa
Address
Plot No. J- 36, Old Bombay Market, Umarwada, Surat, Gujarat, 395010, India
geonets in Surat
Report incorrect details





















