
Hdpe Geonets
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Aperture Size | Variable |
| Thickness | 2-5 mm |
| Width | 1-4 m |
| Length | 50-100 m |
| Usage | Drainage applications,roads,railways,retaining structures,foundations,tunnels. |
| Features | High drainage, Durable HDPE, Versatile usage, Strong structure, Easy installation |
Product Overview
Key Features
Geonets is a high-density polyethylene (HDPE) geonet.they Methods of production vary but include extrusion, bonding or interlacing and continuous parallel sets of polymeric ribs at acute angles to one another. Geonets as described above are used almost exclusively for their drainage capability.
Geonet Applications
Horizontal drainage in embankments
Platforms of roads and railways
Retaining structures, bridges
Foundations and basements
Tunnels
Underground structures
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GIRIVA REINFORCEMENT PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Geotextiles in bulk from GIRIVA REINFORCEMENT PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
22
Establishment
2012
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Amit Jethwa
Address
Plot No. J- 36, Old Bombay Market, Umarwada, Surat, Gujarat, 395010, India
geonets in Surat
Report incorrect details



























