
Hdpe Fabric By Haveli Packaging Private Limited
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Blue |
| Weight | 100-500 gsm |
| Width | 1-5 m |
| Thickness | 0.2-1 mm |
| Tensile Strength | 1000-5000 N/5cm |
| Usage | Tire wrapping, paper bundles, steel coils, bags, tempo/truck covers, aircraft covers, industrial machine covers, outside storage, agriculture product covers |
| Features | Lightweight, Durable, Versatile, Easy Handling, Cost-effective |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
Easily loadable on various stitching and cutting machines
Light in weight
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Haveli Packaging Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fabrics in bulk from Haveli Packaging Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Director
Mr. Bhavesh
Address
No. 522, Jay Industrial Estate, At Post Mahiyal, Taluka Talod, Mahiyal, Sabarkantha, Ahmedabad, Gujarat, 383215, India
hdpe woven fabric in Ahmedabad
Report incorrect details































