
Hdpe Ab Double Color Sheet - 1220x2440 Mm, 2-200 Mm Thickness | Shore Hardness 60-80, Uv Resistant, Flame Retardant, Machinable
Price: 10 USD
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5pieces
In Stock
Product Specifications
| Density | 0.98-1.00 g/cm3 Gram per cubic meter (g/m3) |
| Thickness | 2- 200 mm Millimeter (mm) |
| Size | 1220*2440 mm,1500*2000 mm, 1500*3000 mm, 1500*7000 mm etc |
| Color | Natural,White,Black,Gray,Red,Blue,Green etc |
| FOB Port | Qingdao or Tianjin |
| Payment Terms | Western Union, Paypal, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Sample Policy | Within a certain price range free samples are available |
| Packaging Details | wooden pallet or wooden case |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Middle East, Central America, Eastern Europe, Africa, South America, Australia, Asia, North America |
| Main Domestic Market | North India |
| Certifications | ISO9001,SGS,FDA etc |
Product Overview
Key Features
Shore hardness : 60-80
Machinable : YES
Categories : Glass fiber reinforced ,Flame retardant,UV resisting etc
Surface type : Clear surface, matte surface, texture surface
Multi-layer : A single color, AB double color, ABA three color
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Dezhou Shengtong Rubber & Plastic Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Sheets in bulk from Dezhou Shengtong Rubber & Plastic Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Dezhou, Shandong
Name
Mr Arnold Zhang
Address
huangshan road, industrial zone of ningjin county, Dezhou, Shandong, 053400, China
color coated sheets in Dezhou
Report incorrect details






































