
Hdpe Geomembrane By Geomean Co., Ltd.
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Thickness | 0.2-4mm |
| Width | 2-6m |
| Length | 50-100m |
| Color | White |
| Certification | ISO9001:2008 |
| Usage | Lining ponds, landfills, and containment areas |
| Features | High strength, Chemical resistance, UV resistance, Excellent flexibility, Durable liner, Puncture resistant |
| FOB Port | Qingdao |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 800tons |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Packaging Details | woven geotextile and as your requirement |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Certifications | ISO9001 |
Product Overview
Key Features
Quick Description:-
Typei Geomembranes
Raw Materiali HDPE
Producing Crafti Plastic extrusion ,Co extrusion ,Blow molding
Place of Origini Shangdong,China
Brand Namei OEM
Model Numberi GMH
Colori White and as your requirement
thicknessi 0.2-4mm
roll widthi 2-6m
Lengthi 50-100m/roll or at request
Certificationi ISO9001:2008
Samplei available
Packagei woven geotextile and as your requirement
Projecti Retention/Detention Pond
SRW (Segmental Retaining Wall) Drainage
Waste And Sludge Lagoons
Functioni geomembrane liners offer excellent puncture resistance and can withstand a wide range of chemicals and temperatures. They are also highly flexible and conform well to the subgrade.
Packaging Detaili packed in roll or as customer's requirements
Standardi GB/T 17639-2008/GM13
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Geomean Co., Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy HDPE Sheets in bulk from Geomean Co., Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer
Establishment
2011
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Shanghai, Shanghai
Export manager
Mr. Simon Zhang
Address
No. 486 SHIBOGUAN RD, Shanghai, Shanghai, 200120, China
hdpe geomembrane sheet in Shanghai
Report incorrect details
































