


Fully Automatic Universal Penetrometer Application: The Instrument Can Be Used To Perform Penetration Test On On A Wide Variety Of Materials Such As Grease
Price: 179360.00 INR / Piece
(152000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
179360.00 INR / Piece
Weight :
14.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Equipment Type | Bitumen Testing Equipment |
| Features | Accurate results, Robust construction, Efficient working |
| Weight | 28 Kilograms (kg) |
| Frequency | 50-60 Hertz (HZ) |
| Application | The Instrument can be used to perform penetration test on on a wide variety of materials such as grease, petroleum, Wax, Polish, foodstuff, rubber asphalts and Pharmaceutical creams with the appropriate penetration tools and Cups |
| Product Type | Fully Automatic Standard Penetrometer |
| Dimension (L*W*H) | 330 X 390 X 790(L X W X D) mm Millimeter (mm) |
| Power Supply | 230 Volts, 50 Hz, Single phase, Ac Supply |
| Display Type | Touch Screen Display |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230 Volt (v) |
| Operate Method | Electric |
| Usage | For Bitumen Testing |
| Control Mode | Fully Automatic |
| FOB Port | Ahmedabad |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 4 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Wooden Box / Corrugated Box |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO 9001 : 2015 |
| Shipping Type | free |
| Max Quantity | 10 |
| Pkg Box Height | 25.00 cm |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Brand Name | EIE |
| Price Type | fixed |
| Price | 152000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Pkg Box Length | 14.00 cm |
| MRP | 179360.00 INR |
| Min Quantity | 1 |
| Pkg Box Breadth | 18.00 cm |
| Currency | INR |
| Weight | 14.00 Kilogram |
| GSTIN | 18% |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Testing & Measuring Equipment from EIE INSTRUMENTS PRIVATE LIMITED at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
140
Establishment
1977
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AABCE4018L1ZU
Payment Mode
Delivery Point (DP)
Certification
5564633
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AABCE4018L1ZU
Ahmedabad, Gujarat
Managing Director
Mr Kunal Parikh
Members since
16 Years
Address
LS 1098, Near Mahakali Temple, Kubadthal, Ahmedabad, Gujarat, 382430, India
penetrometer in Ahmedabad
Report incorrect details






















