
Fully Automatic Samosa Making Machine
Price: 150000 INR / Unit
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Unit
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Automatic |
| Heating Method | No Heating |
| Frequency | 50 Hz |
| Function Type | Mixing Other, Form, Fill, Seal |
| Operating Temperature | Normal Room Temp |
| Machine Type | Food Processing Equipment |
| Phase | Single Phase |
| Features | Uniform Size Samosa |
| Feeding System | Auto Feed Conveyor |
| Speed Mode | other, Single Speed |
| Power Source | Electric |
| Noise Level | Low |
| Product Type | Samosa Making Machine |
| General Use | Commercial Food Production |
| Material | Other, SS (Stainless Steel) |
| Type | Other, Automatic Samosa Machine |
| Capacity | 2500 pcs/hr |
| Weight (kg) | 92 kg |
| Product Shape | Other, Triangular Samosa |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, Touch Panel |
| Installation Type | Other, Floor Mounted |
| Voltage | 240 V |
| Power | 2 HP |
| Dimension (L*W*H) | 1180 x 560 x 950 mm |
| Raw Material | Other, Flour, Stuffing |
| Feature | Other, High Production Capacity |
| Color | Other, Stainless Steel Finish |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-5 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, RAJDEEP ENTERPRISES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Food Processing Machinery from RAJDEEP ENTERPRISES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Service Provider, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer
Employee Count
5
Establishment
2010
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AGXPR9532K1ZB
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AGXPR9532K1ZB
Kolhapur, Maharashtra
Proprietorship
Mr Pravin Rajput
Address
Shop No 2, Sanskruti Apt, Opposite Chogule Ice, 11th Lane, Jaysingpur, Kolhapur, Maharashtra, 416101, India
Report incorrect details




























