
Fully Automatic Paper Plate Making Machine 2 Hp By Shri Sairam Engineering
Price: 200600.00 INR / Number
(170000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
200600.00 INR / Number
Weight :
450.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Grade | Automatic |
| Color | Multicolor |
| Material | Mild Steel |
| Computerized | No |
| Control System | PLC Control |
| Voltage | 220-415 Volt (v) |
| Weight (kg) | 450.00 Kilograms (kg) |
| Dimension (L*W*H) | 100X90X110 Inch (in) |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 7 Days |
| Packaging Details | Shipping cost will be extra |
| Main Domestic Market | All India |
| Price Type | fixed |
| Currency | INR |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 110.00 in |
| Weight | 450.00 Kilogram |
| MRP | 200600.00 INR |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 100.00 in |
| Mop | 1 |
| Shipping Type | free |
| Stock Quantity | 100 |
| Pkg Box Breadth | 90.00 in |
| Price | 170000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | SHRI SAIRAM ENGINEERING |
| Product Unit | 1 Number |
| Unit Type | Number |
| Color | Multicolor |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
INCLUDING : 40 LTR OIL TANK,2 HP MOTOR, 2 DYES [WITH COIL& CUTTTER] , PLC BOARD WITH TIMER(counting)
INCLUDING DYES : 6AcA A & 8AcA A WRINKLE PLATE DYE
DYE SHAPE : ROUND DYES WITH CUTTERS (Heating coil no warranty)
OIL CAPACITY : 40 ltr (TANK FILLED)
MOTOR : CROMPTON
MODEL : HPP30-HYDRAULIC
TYPE : PANEL BOARD SYSTEM
MOTOR CAPACITY : 2HP
MOULD : CHANGEABLE
MACHINE CAPACITY : 8 Ton
CURRENT USED : SINGLE PHASE (or) THREE PHASE
MACHINE WEIGHT : 450 Kg
Company Details
We Shri Sairam Engineering as a manufacturing company still providing our best performance for our customers. Having been awarded the Sigaram excellence Award in the year 2019. We have never failed to give best service for our customers. We are providing free on-site training and raw materials for all of our machine.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33GNDPS5905Q1ZB
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Certification
ISO 9001:2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33GNDPS5905Q1ZB
Coimbatore, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr Shiju Krishnan Kutty
Members since
4 Years
Address
12, Nandhini Nagar, Balusamy Nagar, Coimbatore, Tamil Nadu, 641027, India
fully automatic paper plate machine in Coimbatore
Report incorrect details




























