
User Friendly Fully Automatic Grade Non Woven Bag Making Machine
Price: 140000.00 INR / Unit
(125000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
265000.00 INR / Unit
Weight :
200.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Non Woven Bag Making Machine |
| General Use | Non Woven Bag Making |
| Automatic Grade | Automatic |
| Drive Type | Electric |
| Feature | User friendly |
| Payment Terms | Cheque |
| Supply Ability | 1 Per Month |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | If order is confirmed we will reimburse the sample cost |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Pkg Box Length | 65.00 cm |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Brand Name | SHREE SAI TRADING & COMPANY |
| Max Quantity | 10 |
| Shipping Rate | 7.00 |
| MRP | 265000.00 INR |
| Currency | INR |
| GSTIN | 12% |
| Min Quantity | 1 |
| Shipping Type | order_percent |
| Price | 125000.00 INR (Approx.) |
| Pkg Box Height | 100.00 cm |
| Weight | 200.00 Kilogram |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Pkg Box Breadth | 200.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
Bag Material : Cotton
Capacity : 600-700 ( Pieces per Hour)
Voltage : 380 V
Usage/Application : Bag Industry
Machine Type : Fully Automatic
Max Bag Length : 1 m
Max Bag Width : 500 mm
Machine Weight : 1000-2000 kg
Timer : Auto Timer
Phase : Three
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREE SAI TRADING & COMPANY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bag Making Machine in bulk from SHREE SAI TRADING & COMPANY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Lucknow, Uttar Pradesh
PARTNER
Mr. Anmol Tandon
Address
LG - 16 TARUN MARKET, SITAPUR ROAD, Lucknow, Uttar Pradesh, 226020, India
non woven bag making machine in Lucknow
Report incorrect details




























