
Fully Automatic Fly Ash Brick Making Machine - Hydraulic Pressure, 500 Kgs Pan Mixer, 12mm Bottom, Automatic Pallet & Material Feeding Systems, 1-year Warranty, High Durability, 5hp Mold Vibration
Price: 1770000.00 INR / Unit
(1500000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
1770000.00 INR / Unit
Weight :
3500.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | Fly Ash |
| Type | Hollow Block Making Machine, Other |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Method | Hydraulic Pressure |
| Vibration Type | Mold Vibration |
| Maximum Pressure | 3000psi - 3500psi PSI |
| Feature | High Durability |
| Warranty | 1 Year |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Delivery Time | 30 Days |
| Sample Available | Yes |
| Main Export Market(s) | Australia, Central America, North America, South America, Western Europe, Africa, Asia |
| GSTIN | 18% |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Shipping Type | free |
| Price | 1500000.00 INR (Approx.) |
| Weight | 3500.00 Kilogram |
| Pkg Box Height | 228.60 in |
| Unit Type | Unit/Units, Unit/Units, Unit/Units |
| Pkg Box Breadth | 182.88 in |
| Brand Name | The Spartan Machinery |
| Returnable | No |
| Product Unit | 1 Unit/Units, Unit/Units, Unit/Units |
| Stock Quantity | 5 |
| MRP | 1770000.00 INR |
| Pkg Box Length | 1066.80 in |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
THE SPARTAN MACHINERY We are a leading manufacturer of Fly Ash Brick Making Machines, Paver Block Making Machines, and various other Bricks & Block Making Machines in India. Our commitment to innovation, quality, and customer satisfaction has made us one of the most trusted names in the industry.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
12
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24CKYPG6258G1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24CKYPG6258G1ZO
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Hanish P Gajjar
Members since
6 Years
Address
Shed No. - 40, Raghav Industrial Park Nr. Baroda Express Highway, Ramol, Ahmedabad, Gujarat, 382449, India
automatic brick machine in Ahmedabad
Report incorrect details


































