
Fully Automatic Filter Press Machine
Price: 400000.00 INR / Unit
(400000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Blue/White/Grey (customized) |
| Product Type | Fully Automatic Filter Press Machine |
| General Use | Solid-Liquid Separation in Industrial Filtration |
| Material | Other, Mild Steel / Stainless Steel |
| Type | Recessed Plate / Chamber Type |
| Capacity | 1000-5000 Litre/Hour (varies by model) |
| Weight (kg) | Approx. 3500-15000 kg depending on size |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Ozone Generator | Other, Optional |
| UV Sterilizer | Other, Optional |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Filter Bag No. | Variable (24, 40, 60 or as per design) |
| Filter Area | 60-200 m2 (Model specific) |
| Flow Rate | 1000 to 5000 LPH |
| Voltage | 415 V, 3 Phase, 50 Hz |
| Motor | Other, 5-15 HP as per capacity |
| Dimension (L*W*H) | Varies by model (e.g., 5000 x 1600 x 1600 mm) |
| Feature | Other, Semi/Full Automatic Plate Shifting, Drip Proof, Robust Construction |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 15 Per Month |
| Delivery Time | 2-10 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Blue/White/Grey (customized) |
| Stock Quantity | 25 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Unit Type | Unit/Units |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Mop | 1 |
| Brand Name | AMAR PLASTIC |
| Price | 400000.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
50
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAGFA2896Q1ZV
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAGFA2896Q1ZV
Kalol, Gujarat
PARTNER
Mr. Pragnesh Shah
Members since
1 Years
Address
Plot- 3220-21, Phase-3, GIDC Chhatral, Kalol, Gujarat, 382729, India
fully automatic filter press in Kalol
Report incorrect details



























