
Fire Fighting Hose - Premium Quality Rubber, Durable & Flexible Design For Maximum Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Rubber/Nylon |
| Diameter | 50-150 mm |
| Length | 20-100 m |
| Working Pressure | 10-20 bar |
| Burst Pressure | 30-60 bar |
| Temperature Rating | 0-70 °C |
| Usage | Fire suppression, Emergency response, Industrial firefighting |
| Features | Durable, Reliable, High pressure, Fire safety, Water delivery |
| Payment Terms | Paypal, Others, Western Union, Telegraphic Transfer (T/T) |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Texan Fire Services has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Texan Fire Services at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Manoj Suvarna
Address
Plot No-16/459, Ground Floor, Ghatkopar East,Near Ganesh Temple, Pant Nagar, Mumbai, Maharashtra, 400075, India
fire fighting hose in Mumbai
Report incorrect details

































