
Fire Fighting Hose - Durable Pvc, 30 Meters Length, High Pressure Resistance, Reliable Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Hose Material | Rubber |
| Reel Material | Steel |
| Hose Diameter | 25mm |
| Hose Length | 20m |
| Burst Pressure | 20 bar |
| Working Pressure | 10 bar |
| Usage | Fire suppression, emergency situations |
| Compliance | IS 691 |
| Features | Durable, Reliable, Fire Safety, High Pressure, Easy Use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, KKL Fire Equipment has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from KKL Fire Equipment at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Thiruvananthapuram, Kerala
Proprietor
Mr. K. Krishnan
Address
First Floor, "Sree Annai Illam", Near Government School, U. P. S. Lane, Ambalathara, Poonthura P.O. Thiruvananthapuram, Kerala, 695026, India
fire fighting hose in Thiruvananthapuram
Report incorrect details


































