
Fire Fighting Equipment - Durable Nylon, Portable Design , Enhanced Safety Features And Quick Deployment Mechanism
Price Trend: 20000-2000000 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Logix Honeywell
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | Nozzle/Outlet Hose Connection |
| Fire Extinguisher Type | CO2, Dry Powder, Water, Foam |
| Control Type | Manual |
| Fire Class | A, B, C |
| Coverage Area | Wide (varies by equipment type) |
| Voltage | Not Required |
| Shape | Cylindrical |
| Features | Corrosion Resistance, Easy to Install, Weather Resistant |
| Technology | Pressurized Stored Agent, High Pressure Discharge |
| Installation Type | Wall Mounted, Portable |
| Coating Type | Red Epoxy Coating |
| Operating Pressure | 12aEUR"15 bar |
| Mounting Type | Wall Mounted or Wheeled |
| Application | Fire Safety, Fire Protection, Industrial, Commercial, Residential |
| Max Flow Rate | 250 L/min |
| Capacity | 2 kg, 6 kg, 9 kg and more |
| Diameter | Standard (As per ISI standards) |
| Pressure | 15 bar (average operating pressure) |
| Supply Ability | 100000 Per Week |
| Delivery Time | 3-7 Days |
| Packaging Details | Packing as per buyers requirement |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, LOGIX SECURITIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from LOGIX SECURITIES at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
20
Establishment
2007
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AVYPK2141H1ZC
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Certification
UL /FM APPROVED
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AVYPK2141H1ZC
New Delhi, Delhi
Director
Mr. Ashish
Members since
16 Years
Address
A-374, Chattarpur Enclave, Phase 1, New Delhi, Delhi, 110074, India
Report incorrect details




































