
Fire Fighting Equipment
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Aryan
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CO2 System |
| Dominant Color | Red |
| Cylinder Capacity | 50kg |
| Material | Steel |
| Operating Pressure | 150 bar |
| Discharge Rate | 10 l/s |
| Usage | Flammable liquid storage, warehouses, laboratories, commercial kitchens, mechanical rooms. |
| Dimensions (approx.) | 600x400x300 mm |
| Weight | 100kg |
| Safety Standards | IS 2432 |
| Features | Lightweight, Easy install, Robust structure, Quick response, Safe operation, Reliable system |
| Main Domestic Market | Haryana |
Company Details
Business Type
Importer, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AQQPK4009H1ZT
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AQQPK4009H1ZT
Panipat, Haryana
Proprietor
Mr. Harish Aryan
Address
No 30, 1st Floor, Shahid Bhagat Singh Market, Near Head Post Office, Seema Theater, Panipat, Haryana, 132103, India
fire protection systems in Panipat
Report incorrect details


































