
Fire Extinguishers - Durable Steel , Lightweight Design And Easy Grip Handle For Quick Access
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
20 Piece
Brand Name :
Jyoti Industries
In Stock
Product Specifications
| Coverage Area | Up to 30 square meters |
| Fire Class | A, B, C |
| Coating Type | Red epoxy powder coated |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Control Type | Manual |
| Features | Corrosion resistant, easy to operate, ISI marked |
| Operating Pressure | 15-18 kg/cmA2 |
| Mounting Type | Bracket Mounting |
| Technology | Stored Pressure |
| Working Temperature | -30AdegC to +60AdegC |
| Connectivity Type | Standalone |
| Fire Extinguisher Type | ABC Dry Powder Type |
| Shape | Cylinder |
| Application | Fire safety and suppression in commercial, residential, and industrial areas |
| Diameter | 140 mm |
| Capacity | 5 kg |
| Pressure | 15 kg/cmA2 |
| Supply Ability | 4000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Packaging Details | Standard |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ISO and BIS |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23ABZPN1018P1Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23ABZPN1018P1Z4
Indore, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr Jitendra Narula
Members since
9 Years
Address
Plot No. 26-A, R.R.Industrial Estate, Behind Indo Tech Machinery, Bhanwrasla, Sanwer Road, Indore, Madhya Pradesh, 452001, India
automatic modular fire extinguisher in Indore
Report incorrect details





































