
Fire Extinguishers Abc Type
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Fire Hunt
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 6 kg |
| Pressure | 15 kgf/cm² |
| Extinguisher Type | Dry Powder |
| Fire Rating | 3A, 21B |
| Discharge Time | 13+ seconds |
| Usage | Fire suppression for Class A, B, and C fires |
| Standards | IS 15683 |
| Temperature Range | -10°C to 55°C |
| Valve Type | Squeeze Grip |
| Features | Fire safety, ABC fires, Easy service, ISI marked, Reliable |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ASBESTOS FIRE SYSTEMS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from ASBESTOS FIRE SYSTEMS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2005
GST NO
07AANCA3241P1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AANCA3241P1ZB
Delhi, Delhi
BDM
Mr. Shahid Siddiquee
Address
206-Vardhman Plaza, Plot Number-17, Near M2K Cinema, Pitampura, Delhi, Delhi, 110034, India
abc fire extinguisher in Delhi
Report incorrect details

































