
Fire Extinguishers Abc Type
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Capacity | 6 kg |
| Type | Dry Powder |
| Pressure | 15 Kgf/cm² |
| Fire Rating | 3A, 21B |
| Class | A, B, C |
| Standards | IS 15683 |
| Usage | Fighting Class A, B, and C fires |
| Features | Fire Safety, ABC Fires, Easy Use, Rechargeable, ISI Marked |
Product Overview
Key Features
FEATURES
- Mono-ammonium phosphate based dry chemical powder
- Capable of fighting Class A, B and C fires
- ISI Marked Certified to IS:15683.
- High quality paint.
- Brass nickel plated valve with squeeze grip operation.
- Unique colour coded handle and base (optional).
- Rechargeable and easy to service.
SPECIFICATIONS
| Capacity: | 6 kg |
| Pressure : Hydraulic Test Pressure: Service Pressure: |
35 Kgf/cm |
| Certificate : | CM/l No.2531748, ISO 9001 |
| Specifications: Type Of Extinguisher Media: Operating Position: |
Dry Powder IS 14609 Upright |
| Discharge Time: | More than 13 second |
| No. of Items in Pack: | 1 |
| Minimum Effective Discharge: | 85% |
| Specifications Met: | IS 15683, IS : 14609 |
| Temperature Range: | (-) 10 C to (+) 55 C |
| Fire Rating: | 3A, 21B |
| Minimum Jet Length: | More than 2 m |
| Class: | A,B,C class of Fires |
| Key Features: |
|
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ASBESTOS FIRE SYSTEMS PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from ASBESTOS FIRE SYSTEMS PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
5
Establishment
2005
GST NO
07AANCA3241P1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AANCA3241P1ZB
Delhi, Delhi
BDM
Mr. Shahid Siddiquee
Address
206-Vardhman Plaza, Plot Number-17, Near M2K Cinema, Pitampura, Delhi, Delhi, 110034, India
dry powder fire extinguisher in Delhi
Report incorrect details










































