
Fire Extinguisher
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Prime Safety
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 2-5 kg |
| Extinguishing Agent | Powder |
| Material | Steel |
| Weight | 5-10kg |
| Discharge Range | 3-6 m |
| Usage | Offices, warehouses, cinema halls |
| Features | Easy operation, Lightweight design, Stored pressure, Reliable safety, Fire suppression, Quick response, Cost effective |
Company Details
Prime Safety & Industrial Equipments, Established in 2014 at Lucknow in Uttar Pradesh, is a leading Exporter,Manufacturer,Distributor,Supplier,Trading Company of Personal Safety Equipment in India. Prime Safety & Industrial Equipments is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Fire Extinguisher, Prime Safety & Industrial Equipments has made a reputed name for itself in the market with high-quality Caution Plate, Co2 Type Fire Extinguisher, Fire Extinguisher, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Prime Safety & Industrial Equipments has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Personal Safety Equipment in bulk from Prime Safety & Industrial Equipments at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Prime Safety & Industrial Equipments has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Personal Safety Equipment in bulk from Prime Safety & Industrial Equipments at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
2014
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Lucknow, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Hashim Quraishi
Address
Shop No.6, 7 & 8, First Floor, Yadav Bazaar, 41 G.B Marg, Latouche Road, Lucknow, Uttar Pradesh, 226018, India
portable fire extinguishers in Lucknow
Report incorrect details


































