
Fire Extinguisher - High Durability Steel Design | Superior Quality And Competitive Rates
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 2-10kg |
| Material | Steel |
| Extinguishing Agent | ABC |
| Discharge Range | 3-6m |
| Weight | 2-10kg |
| Usage | Fire suppression in homes, offices, vehicles etc. |
| Certification | UL/FM |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Easy Use, Durable Design, Reliable Protection |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Poonam Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Poonam Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1983
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AATFP9207H1ZV
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AATFP9207H1ZV
Ahmedabad, Gujarat
Partner
Mr. Sulay Brahmkshatriya
Address
No. 8-A, Brahmakshatriya Nagar Society Part-1, Narayannagar Road, Paldi Ahmedabad, Gujarat, 380007, India
fire extinguishers in Ahmedabad
Report incorrect details










































