
Fire Extinguisher - Durable Raw Material Construction | Economical And Highly Appreciated Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 1kg |
| Material | Steel |
| Type | ABC |
| Weight | 2 kg |
| Dimensions | 300x100 mm |
| Usage | Class A, B, and C fires |
| Standards | UL Listed |
| Features | Fire Safety, Quick Response, Easy Use, Durable Design, Affordable Price |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, G. K. Engineering Company has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from G. K. Engineering Company at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Manager
Ms. Sarla Sharma
Address
1016/342, Lane No. 4-I, Anand Parbat Industrial Area, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details










































