
Fire Extinguisher By Jiangsu Overseas Group Corporation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 35/50 kg |
| Outer Diameter | 320 mm |
| Cylinder Length | 675/900 mm |
| Cylinder Weight | 31/38 kg |
| Working Pressure | 14 bar |
| Test Pressure | 25 bar |
| Minimum Wall Thickness | 3 mm |
| Fire Class | 27A45BC/34A65BC |
| Usage | Suppresses Class A, B, and C fires in commercial and industrial settings |
| Volume | 42/59 L |
| Features | Fire Safety, Wheeled Mobility, Dry Powder, ABC Rated, Large Capacity |
Product Overview
Key Features
Wheeled dry powder fire extinguisher
Type | 35kg | 50 kg | |
Out-diameter (mm) | 320 | 320 | |
Volume (L) | 42 | 59 | |
Cylinder length (mm) | 675 | 900 | |
Cylinder weight (kg) | 31 | 38 | |
Working Pressure (bar) | 14 | 14 | |
Test Pressure (bar) | 25 | 25 | |
Min. wall-thickness (mm) | 3 | 3 | |
Fire class | ABC | 27A45BC | 34A65BC |
BC | 45BC | 65BC | |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JIANGSU OVERSEAS GROUP CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Fire-fighting & Fire Protection Equipment from JIANGSU OVERSEAS GROUP CORPORATION at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider
Employee Count
2400
Establishment
1985
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
Representative
Mr. Andy Wang Antony Zhang
Address
1/F, C5/45, Grand Vasant, Vasant Kunj, New Delhi, Delhi, 110070, India
Report incorrect details









































