
Fire Extinguisher - Stored Pressure Design | Lightweight, Easy To Operate, Perfect Finish
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 2kg |
| Extinguishing Agent | Powder |
| Discharge Range | 3-4m |
| Material | Steel |
| Weight | 5kg |
| Usage | Office, warehouse, cinema |
| Safety Rating | BS EN3 |
| Features | Fire Safety, Easy Use, Lightweight, Stored Pressure, Effective Control |
Product Overview
Key Features
We, Prime Safety & Industrial Equipments, are engaged in manufacturing, exporting and supplying Fire Extinguisher. The offered extinguisher is widely used to extinguish or control small fires in offices, warehouses and cinema hall. This extinguisher is manufactured under the vigilance of our diligent professionals using optimum quality raw materials with the aid of advanced techniques. Additionally, the provided Fire Extinguisher can be purchased from us in bulk at marginal prices.
Features:
- Easy to operate
- Light weight
- Stored pressure design
- Perfect finish
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Prime Safety & Industrial Equipments has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Personal Safety Equipment in bulk from Prime Safety & Industrial Equipments at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
7
Establishment
2014
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Lucknow, Uttar Pradesh
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Hashim Quraishi
Address
Shop No.6, 7 & 8, First Floor, Yadav Bazaar, 41 G.B Marg, Latouche Road, Lucknow, Uttar Pradesh, 226018, India
portable fire extinguishers in Lucknow
Report incorrect details









































