
Fire Extinguisher - Non-toxic Metal Body | Easy To Operate, High Efficiency, Includes Discharge Hose And Spray Gun
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Type | CO2 |
| Color | Red |
| Capacity | 1kg |
| Weight | 2kg |
| Dimensions | 230mm x 52mm |
| Material | Steel |
| Usage | Extinguishing Class A, B, and C fires in homes, offices, and vehicles. |
| Standards | UL |
| Features | Portable, Effective, Economical, Safe, Easy use, Clean, Reliable |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CENTRAL SECURITY SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from CENTRAL SECURITY SOLUTIONS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Business Head Manager
Mr. Hitesh Motwani
Address
Plot no.B-32, First Floor, Roshan Manzil, Off Dattameghe College Road, Sector-3, Airoli, Navi Mumbai, Maharashtra, 400708, India
portable fire extinguishers in Navi Mumbai
Report incorrect details







































