
Fire Extinguisher By Parmod Fire Equipment Service
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire extinguisher |
| Dominant Color | Red |
| Capacity | 5kg |
| Material | Steel |
| Dimensions | 450x150mm |
| Weight | 6 kg |
| Pressure | 14 bar |
| Usage | Commercial,domestic, industrial and transport use |
| Compliance | BIS |
| Features | Fire safety, Quick response, Portable design, Easy use |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Against Delivery (CAD), Cheque |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Features:
High performance
Quick solutions
Easy to carry and mount
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PARMOD FIRE EQUIPMENT SERVICE has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from PARMOD FIRE EQUIPMENT SERVICE at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07BMRPK8468C1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07BMRPK8468C1ZK
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr Pramod Kumar
Address
817, Ground Floor, Kundewalan Chowk, Ajmeri Gate, Delhi, Delhi, 110006, India
fire extinguishers in Delhi
Report incorrect details










































