
Fire Extinguisher - Durable Steel Body, Compact Size, Highly Reliable Safety Features
Price: 2360.00 INR / Unit
(2000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
2
In Stock
Product Specifications
| Type | Portable |
| Capacity | 5kg |
| Material | Steel |
| Dimensions | 450x150mm |
| Weight | 6kg |
| Pressure | 14bar |
| Usage | Fire suppression, class A,B,C |
| Standards | BIS |
| Features | Fire Safety, Reliable, Dependable, Affordable |
| Connectivity Type | Good |
| Mounting Type | Cylinder |
| Energy Efficiency Rating | 5 |
| Warranty | 1year |
| Voltage | No |
| Color | Red |
| Alarm | Fire alarm system |
| Product Type | Fire extinguisher |
| Control Type | Ok |
| Fire Extinguisher Type | Abc |
| Input Power | Good |
| Coverage Area | 10/10 |
| Dimension (L*W*H) | Nosize |
| Frequency | No |
| Coating Type | Red |
| Shape | Gol |
| Technology | Digital technology |
| Fire Class | Abc |
| Application | Fire sefty product |
| Max Flow Rate | TYPES OF PRODUCT |
| Diameter | No |
| FOB Port | Ok |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA), Cash on Delivery (COD), Cheque, Letter of Credit (L/C) |
| Supply Ability | Per day Per Day |
| Delivery Time | within 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | If order is confirmed we will reimburse the sample cost |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 18% |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 2 |
| Mop | 2 |
| Price | 2000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 10 |
| Unit Type | Number |
| Color | Red |
| Product Unit | 2 Number |
| Minimum Order Quantity | 2 |
| Minimum Ordered Packs | 2 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Satyam Enerprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Satyam Enerprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09BIAPS6297L1ZF
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09BIAPS6297L1ZF
Agra, Uttar Pradesh
Name
Mahendra
Address
Bhagwati plaza, Sect.3, Avas Vikas colony, Sikandar Agra, Uttar Pradesh, 282007, India
fire extinguishers in Agra
Report incorrect details
























