
Fire Extinguisher - Industrial Grade For Petroleum & Chemical Use | Extreme Fire Protection Against Reignition
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Extinguisher |
| Color | Red |
| Capacity | 2kg |
| Type | ABC |
| Material | Steel |
| Dimensions | 400x100mm |
| Weight | 3kg |
| Usage | For petroleum, chemical and oil industries fire suppression. |
| Features | Fire Safety, Rapid Response, Easy Use, Effective Suppression, Reliable Protection |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Reminder Electronics System has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from Reminder Electronics System at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
19ARTPG2312F1ZV
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 19ARTPG2312F1ZV
Kolkata, West Bengal
Proprietor
Mr. Ranadeb Ghosh
Address
Plot No. 62, Cannel Side Road, Garia, Kolkata, West Bengal, 700084, India
fire extinguishers in Kolkata
Report incorrect details









































