
Fire Alarm System - Advanced Detection Technology , Hassle-free Performance And Durable Build Quality
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Source | 240V AC |
| Alarm Sound | 85dB |
| Dimensions | 100mm Dia |
| Material | ABS plastic |
| Usage | Detects smoke and fire in residential and commercial buildings |
| Standards | UL 268 |
| Features | Early warning, Fast response, Reliable detection, Simple installation, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Xpert Infocom has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from Xpert Infocom at Trade India quality-assured services.
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Nitesh Jain
Address
305-B, Powai Plaza, Hiranandani Garden, Opp. Pizza Hut, Powai, Mumbai, Maharashtra, 400076, India
fire alarm systems in Mumbai
Report incorrect details










































