
Fire Alarm System - Modular Control Panels With 100% Redundancy, Guaranteed Efficiency And Reliability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Primary Color | Red |
| System Type | Analogue Addressable |
| Number of Zones | 8-64 |
| Detection Type | Smoke, Heat |
| Power Supply | 230V AC |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Compliance Standards | EN54-2, EN54-4 |
| Dimensions | 400x300mm |
| Usage | Fire safety in buildings, commercial, and industrial settings. |
| Features | Early Detection, 100% Redundancy, High Reliability, Modular Design, Guaranteed Efficiency |
Product Overview
Key Features
L&T brings you effective fire alarm systems from Austrian high-tech major, SchrackSeconet AG.
100% redundancy system ensures 100% reliability
To give you 100% efficiency, our modular fire alarm control panels are equipped with a 100% redundancy system. Two independent systems are housed in a single fire alarm control panel. If a fault occurs in the active half of the system, the system automatically switches over to using the functional part. All the functions of the entire fire alarm system remain fully and completely available even in the event of a fault. The result: guaranteed efficiency.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, L&T Special Steels & Heavy Forgings Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from L&T Special Steels & Heavy Forgings Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1900
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Marketing Manager
Mr. Pravin B Tadhani
Address
Gate No- 10, Hazira Manufacturing Complex, Suvali Beach Road, Hazira, PO- Bhata, Surat, Gujarat, 394510, India
fire alarm systems in Surat
Report incorrect details









































