
Fire Alarm System By Modern Rubber & Plastic Works
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Operating Voltage | 12V DC |
| Sound Pressure Level | 100dB |
| Material | ABS plastic |
| Dimensions | Variable |
| Weight | 0.5 kg |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Compliance Standards | UL |
| Usage | Commercial and residential fire detection |
| Features | Early warning, Fire safety, Quick response, Reliable alerts, Wide coverage |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, MODERN RUBBER & PLASTIC WORKS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from MODERN RUBBER & PLASTIC WORKS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAAPW2766K1Z9
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAAPW2766K1Z9
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Rajiv Wadhawa
Address
Plot No-4143, Gali Shatara, Ajmeri Gate, Delhi, Delhi, 110006, India
fire alarm systems in Delhi
Report incorrect details









































