
Fire Alarm System - Advanced Detection Technology | Reliable Performance And Long-lasting Service Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Detection Type | Smoke, Heat |
| Power Supply | 24V DC |
| Alarm Sounder | 85dB |
| Operating Temperature | 0-40°C |
| Material | ABS Plastic |
| Dimensions | 100x100mm |
| Usage | Fire detection and alarm in buildings, homes, and industrial facilities |
| Certification | IS 11660 |
| Features | Early Warning, Life Safety, Quick Response, Reliable Detection, Easy Installation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAFETY ENGINEERS & CONSULTANTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from SAFETY ENGINEERS & CONSULTANTS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Establishment
2001
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Vivek Dadoo
Address
PLOT NO. 11, ADARSH NAGAR, BEHIND GODREJ FURNITURE SHOWROOM, MARKET YARD, Pune, Maharashtra, 411037, India
est fire alarm system in Pune
Report incorrect details



































