
Fire Alarm System - Electric/electronic Devices, Smoke And Fire Detection Alerts
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Alarm System |
| Dominant Color | Red |
| Material | Steel |
| Dimensions | 15x15x20 cm |
| Power Supply | 24V DC |
| Sound Level | 110dB |
| Alert Type | Visual/Audio |
| Compliance | IS 2147 |
| Usage | Fire detection and alarm activation in buildings |
| Features | Early warning, Fast response, Audio alert, Visual alert, Safety device |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAFE SOLUTIONS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Fire-fighting & Fire Protection Equipment in bulk from SAFE SOLUTIONS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bengaluru, Karnataka
Proprietor
Mr. A. Muzammil
Address
No- 39-1/11, Vaishnavi Devi Temple Road, Opp. Ultra Lab, Krishna Extension, Back Side Royal Meenakshi Mall, Hulimabu, Bengaluru, Karnataka, 560076, India
est fire alarm system in Bengaluru
Report incorrect details


































