
Fire Alarm System
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| System Type | Addressable |
| Power Supply | 230V AC |
| Detection range | 10-30m |
| Sensors | Smoke, Heat |
| Control panel | Digital |
| Alarm Sounder | 110dB |
| Usage | Fire detection and alarm in buildings |
| Communication | Wired/Wireless |
| Compliance | UL/CE |
| Features | Early warning, Fast response, Life safety, Reliable detection, Easy installation, Simple operation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shine Sec Systems has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Alarm from Shine Sec Systems at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
4
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AUKPK0614J2ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AUKPK0614J2ZQ
Gurugram, Haryana
Proprietor
Mr. Ajay Saini
Address
Plot No. 144, Krishna Place, First Floor, Near Sadar Bazar, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details








































